Abc News....!

About 20 results out of 1000000 (0.23 seconds)
    

Channel Title : ABC News

Views : 716558

Likes : 4385

DisLikes : 1996

Published Date : 2019-01-20T01:28:06.000Z

Speaker of the House Nancy Pelosi dismisses the offer, calling it a "non-starter."
    

Channel Title : ABC News

Views : 44840

Likes : 864

DisLikes : 1086

Published Date : 2019-01-19T14:45:11.000Z

The third annual Women's March is returning to Washington amid inclement weather, ideological schisms and the longest government shutdown in American history. SUBSCRIBE to ABC NEWS: https://www.youtube.com/ABCNews/ Watch More on http://abcnews.go.com/ LIKE ABC News on FACEBOOK https://www.facebook.com/abcnews FOLLOW ABC News on TWITTER: https://twitter.com/abc GOOD MORNING AMERICA'S HOMEPAGE: https://www.goodmorningamerica.com/
    

Channel Title : ABC News

Views : 4079

Likes : 82

DisLikes : 6

Published Date : 2019-01-20T01:28:49.000Z

As the storm heads to the East Coast, travelers are faced with numerous flight cancellations and delays.
    

Channel Title : ABC News

Views : 15961

Likes : 118

DisLikes : 33

Published Date : 2019-01-19T15:26:28.000Z

Ben Smith, the site's editor in chief, stands by its report, which says Trump directed Michael Cohen to lie to Congress; Robert Mueller's office weighs in.
    

Channel Title : ABC News

Views : 18477

Likes : 333

DisLikes : 68

Published Date : 2019-01-18T16:32:29.000Z

The latest headlines from around the world. SUBSCRIBE to ABC NEWS: https://www.youtube.com/ABCNews/ Watch More on http://abcnews.go.com/ LIKE ABC News on FACEBOOK https://www.facebook.com/abcnews FOLLOW ABC News on TWITTER: https://twitter.com/abc GOOD MORNING AMERICA'S HOMEPAGE: https://www.goodmorningamerica.com/
    

Channel Title : ABC News (Australia)

Views : 16240

Likes : 293

DisLikes : 34

Published Date : 2019-01-17T02:49:57.000Z

The country has seen a lot of leadership changes in the last decade. Julia Gillard toppled Kevin Rudd, who returned the favour three years later. He then lost the election to Tony Abbott, who lost a challenge from Malcolm Turnbull, who was then replaced by Scott Morrison. So why do we keep changing prime ministers? Because unlike other countries, we don’t actually vote for our prime minister. We vote for parties. For more from ABC News, click here: http://www.abc.net.au/news/ Subscribe to us on YouTube: http://ab.co/1svxLVE You can also like us on Facebook: http://facebook.com/abcnews.au Or follow us on Instagram: http://instagram.com/abcnews_au Or even on Twitter: http://twitter.com/abcnews
    

Channel Title : ABC News (Australia)

Views : 111428

Likes : 528

DisLikes : 102

Published Date : 2019-01-15T21:11:09.000Z

This embedding tool is not for use by commercial parties. ABC News Homepage: http://abc.net.au/news Follow us on Twitter: http://twitter.com/abcnews Like us on Facebook: http://facebook.com/abcnews.au Subscribe to us on YouTube: http://ab.co/1svxLVE Follow us on Instagram: http://instagram.com/abcnews_au
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 16678

Likes : 66

DisLikes : 23

Published Date : 2019-01-18T20:05:09.000Z

Gazetari Artan Hoxha ishtë këtë të premte në studione  Provokacijas në ABC News për t’u dhënë përgjigjë pyetjeve të Mustafa Nanos në lidhje me çështjen Balili dhe intervistën dhënë gazetarit një ditë para vetëdorëzimit. Ai ka sqaruar të gjithë rrugëtimin deri në intervistimin dhe më pas vetëdorëzimin e Klemend Balilit. “Së pari është besueshmëria. Më vunë një kusht sipas tyre unë isha njeriu kryesor që i sulmoja kërkuan kontakt dhe në këto kushte arritëm në kontakt dhe i them që të jap mundësinë që të sqarosh pozitën tënde. Eskobar i Ballkanit është një emër i pamerituar. Unë jam kontaktuar disa herë për të negociuar dhe kushtin për t’u dorëzuar që ishte dosja. Ishte një shpërblim 100 milionë lekësh të vjetra. Balili nuk është vrasës është një personazh krejt tjetër. Vetëm dy vetë e dinin që do dorëzohej në datën 15. Suksesi për mua është fakti që njeriu më i kërkuar në Shqipëri sot ndodhet në dispozicion të drejtësisë”. Ai kishtë vështirësi të artikulonte, por pyetjet unë ia bëja me informacionet që unë kisha ai është ëpropjekur që të çojë dhe mesazhe. Unë e ndihmova që dorëzimi i tij do shitej si operacion. Presioni i Policisë dha një efekt që është bllokimi dhe sekuestrimi i pronave”. Gazetari Hoxha tha se DEA amerikane mund të kërkojë ekstradimin e Klemend Balilit, nëse ka prova. “DEA përfshihet në organizata të mëdha kriminale. Nëse DEA ka prova, DEA mund të kërkojë ekstradimin e Kelmend Balilit. Nëse ka bërë krim që ka lidhje me interesat e SHBA, Balili ekstradohet”. /abcnews.al
    

Channel Title : ABC News

Views : 13665

Likes : 197

DisLikes : 28

Published Date : 2019-01-19T07:00:05.000Z

The Bakkers purchased airtime on TV stations for their "PTL Club" show and eventually created a Christian satellite network.
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 65

Likes : 3

DisLikes : 0

Published Date : 2019-01-20T13:54:34.000Z

Për protestën e studentëve flet edhe raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein. Për ABC News, eurodeputeti vlerëson protestën e studentëve dhe sugjeron dialog konstruktiv.  Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein e konsideron protestën e studentëve në Shqipëri si një evolucion të shoqërisë civile dhe forcim të vizibilitetit të shoqërisë shqiptare. "Protestat e studentëve janë në radhë të parë një shenjë e mirë, sepse tregojnë që shoqëria civile në Shqipëri po evoluon, si dhe forcojnë vizibilitetin e shoqërisë shqiptare”, cilëson eurodeputeti në një prononcim për ABC News. Fleckenstein vlerëson se studentët po luftojnë për të drejtat e tyre në mënyrë paqësore, se pretendimet e tyre janë të besueshme dhe përputhen me standardet evropiane. “Nevoja për të përmirësuar sistemin arsimor përmendet gjithashtu në raportin tim vjetor për Shqipërinë në Nëntor 2018”, shprehet Fleckenstein. Lidhur me reagimin e qeverisë shqiptare për protestat e studentëve, Fleckenstein e vlerëson qasjen e ekzekutivit si pozitive. “Qeveria po i merr seriozisht pretendimet e studentëve dhe shpresoj që së shpejti të ketë një dialog të vërtetë mes studentëve dhe qeverisë”, shprehet Fleckenstein. Ai thekson, se për të arritur një dialog konstruktiv, duhet treguar vullnet nga të dyja palët dhe se ndryshimi është i mundur vetëm përmes dialogut./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News (Australia)

Views : 17981

Likes : 269

DisLikes : 30

Published Date : 2019-01-16T05:29:34.000Z

Australia has a reputation as being home to the deadliest or most venomous creatures in the world. There's plenty of videos and stories online making the claims and listing the top 10. But does Australia deserve that reputation? The University of Queensland's Bryan Fry put together a Lethal Dose 50 list for us showing the world's most potent stakes drop-for-drop. Here's the top 10. 1. Inland taipan, Oxyuranus microlepidotus, 0.025 mg/kg (Australian species) 2. Eastern brown snake, Pseudonaja textilis, 0.0365mg/kg (Australian) 3. Coastal taipan, Oxyuranus scutellatus, 0.106mg/kg (Australian) 4. Many banded krait, Bungarus multicinctus, 0.108mg/kg 5. Congo water cobra, Boulengeria christyi, 0.12mg/kg 6. Peninsula tiger snake, Notechis a. niger, 0.131mg/kg (Australian) 7. Banded water cobra, Boulengeria annulata, 0.143mg/kg 8. Saw-scaled viper, Echis carinatus, 0.151mg/kg 9. Western tiger snake, Notechis a. occidentalis, 0.194mg/kg (Australian) 10. Tiger rattlesnake, Crotalus tigris, 0.21mg/kg For more from ABC News, click here: http://www.abc.net.au/news/ Subscribe to us on YouTube: http://ab.co/1svxLVE You can also like us on Facebook: http://facebook.com/abcnews.au Or follow us on Instagram: http://instagram.com/abcnews_au Or even on Twitter: http://twitter.com/abcnews #didyouknow
    

Channel Title : ABC News

Views : 5781

Likes : 36

DisLikes : 3

Published Date : 2019-01-19T15:17:18.000Z

Some 1,100 flights have been canceled, and Amtrak is now operating on "modified service" over the weekend.
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 11

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2019-01-20T15:00:31.000Z

Impianti i shumëpërfolur i Fierit po ndërtohet mes disa fshatrave të Mbrostarit dhe pritet të përfundojë pas disa muajsh. Janë konsumuar të gjitha metodat nuk ka më asnjë alternativë. Dheu i punimeve te qendrës së Fierit dhe ricklimit i japin vetëm disa javë kohë.  Një landfill i ndërtuar dekada më parë për një qytet me vetëm 50 mijë banorë. Tani pret qindra tonë mbetje në ditë. Alarmi kumboi 10 vjet më parë, kohë kur po hartoheshin strategjitë për landfillet rajonale të përpunimit të mbetjeve. 3 vitet e fundit kjo fushë është zyrtarisht emergjencë mjedisore. “Gjendjen ne e kemi mbajtur gjithmonë në kontroll. Fati jonë ka qenë që punimet që po kryhen në qendër të qytetit, dherërat që kanë ardhur këtu ne kemi mbuluar tërë sipërfaqen. Ka ngelur vetëm kjo pjesa e dukshme që është përpunimi ditor”. Impianti i shumëpërfolur i Fierit po ndërtohet mes disa fshatrave të Mbrostarit dhe pritet të përfundojë pas disa muajsh. Banorët e kundërshtojnë dhe e shohin si burim ndotjeje te mëtejshme, por në mungesë të alternativave të tjera, inceneratori i Fierit është zgjidhja e vetme për menaxhimin e emergjencës mjedisore. /abcnews.al
    

Channel Title : ABC News

Views : 86405

Likes : 419

DisLikes : 296

Published Date : 2019-01-18T14:54:49.000Z

The president cited the government shutdown as a reason to cut off Nancy Pelosi's access to military aircraft and called the trip a "public relations event."
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 37

Likes : 1

DisLikes : 0

Published Date : 2019-01-20T09:54:45.000Z

Një dyqan argjendarie u grabit në qendër të qytetit të Lushnjes. Ngjarja ndodhi ne orën 4:45 minuta të mëngjesit të sotëm në sheshin kryesor përballë bashkisë. Sipas informacionit të dhënë nga pronari i dyqanit, i cili banon në katin e dytë të pallatit, poshtë së cilit ka edhe biznezin, sapo ka rënë alarmi, ai ka zbritur poshtë dhe ka arritur të shohë katër hajdutët të veshur me kapuç në kokë dhe me kostum sportiv. Një i pestë i priste në makinë. Sipas pamjeve filmike të kamerave të argjendarisë të sekuestruara nga policia, hajdutët kanë kryer vjedhjen brenda dy minutave. Ata kanë hapur me levë hekuri qepenin, kanë thyer xhamat dhe kanë marrë të gjithë bizhuteritë e ekspozuara në vitrinat si edhe disa ora të markave të shtrenjta. Vlera e materialeve të grabitura nukë është përllogaritur nga policia, por sipas pronarëve ajo arrin afërsisht 10 milionë lekë. Gjithçka ka ndodhur në momentin që janë ndërruar turnet e policisë, pasi një furgon i tyre qëndron përherë në qender të qytetit./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 76

Likes : 1

DisLikes : 0

Published Date : 2019-01-20T11:39:18.000Z

Katër persona me maska kanë grabitur një argjendari në mes të qytetit të Lushnjës. 100 milionë lekë të vjetra llogaritet dëmi shkaktuar biznesit. Pronari i biznesit ka llogaritur humbjet dhe ka bërë deklarimin në polici. Grabitja ka ndodhur në rreth orës 5 të mëngjesit. Janë pamjet pas grabitjes së argjendarisë në Lushnje. Autorët që besohet se ishin katër persona kanë marrë çfarë gjetën sende me vlerë në vitrinën e dyqanit. Ngjarja ndodhi mëngjesin e kësaj të diele në sheshin kryesor përballë bashkisë. Sipas informacionit të dhënë nga pronari i dyqanit, i cili banon në katin e dytë të pallatit, poshtë së cilit ka edhe biznezin, sapo ka rënë alarmi, ai ka zbritur poshtë. Ka arritur të shohe katër hajdutët të veshur me kapuc në kokë dhe me kostum sportiv. Një i pestë i priste në makinë. Sipas pamjeve filmike të kamerave të argjendarisë të sekuestruara nga policia, hajdutët kanë kryer vjedhjen brenda dy minutave. Ata hapën me levë hekuri qepenin, thyen xhamat dhe morën të gjitha bizhuteritë të ekspozuara në vitrinat si edhe disa ora të markave të shtrenjta. Vlera e materialeve të vjedhura ende nuk është përllogaritur nga policia, por sipas pronarëve ajo arrin afërsisht 10 milionë lekë. Gjithçka ka ndodhur në momentin që janë ndërruar turnet e policisë, pasi një furgon i tyre qëndron përherë në qendër të qytetit. Mesa duket hajdutët kanë pritur këtë çast dhe kanë vepruar. /abcnews.al
    

Channel Title : ABC News

Views : 36298

Likes : 463

DisLikes : 59

Published Date : 2019-01-18T00:29:14.000Z

In a letter, the president postponed Speaker Nancy Pelosi's planned visit with U.S. troops, calling it a "public relations event." WATCH THE FULL EPISODE OF 'WORLD NEWS TONIGHT': https://bit.ly/2TWOKol WATCH OTHER FULL EPISODES OF WORLD NEWS TONIGHT: http://abc.go.com/shows/world-news-tonight
    

Channel Title : ABC News

Views : 17796

Likes : 437

DisLikes : 27

Published Date : 2019-01-17T16:26:24.000Z

A series of storms battered California, delivering heavy rain and massive flooding that led to at least one death and caused more than two dozen vehicles to collide on a freeway. WATCH FULL EPISODES: http://abc.go.com/shows/good-morning-america Visit Good Morning America’s Homepage: https://www.goodmorningamerica.com/ SUBSCRIBE to ABC NEWS: https://www.youtube.com/ABCNews/ Watch More on http://abcnews.go.com/ LIKE ABC News on FACEBOOK https://www.facebook.com/abcnews FOLLOW ABC News on TWITTER: https://twitter.com/abc GOOD MORNING AMERICA'S HOMEPAGE: https://www.goodmorningamerica.com/
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 34

Likes : 1

DisLikes : 0

Published Date : 2019-01-20T14:57:18.000Z

Rruga që lidh Durrësin me Shijakun është kthyer në gjendje të pakalueshme. Përgjatë gjithë gjatësisë së saj ka gropa të mëdha që rrezikojnë çdokënd që udhëton përmes saj. Në këto gropa përgjatë rrugës nacionale Shijak-Durrës qytetarët rrezikojnë të bien çdo ditë. Amortizimi i segmentit 5 kilometra të gjatë jo vetëm po dëmton automjetet, por po rrezikon këdo që shkel këtu. Kalimi mbi rrugën ku asfalti thuajse është zhdukur është i mundimshëm. Investimi i fundit për rehabilitimin e saj është ai i gati dy dekadave më parë. Gjendja në të cilën ndodhet nxiti vazhdimisht protestat e banorëve. Rruga nacionale konsiderohet ndër më të rëndësishme në rreth dhe kjo jo vetëm për shkak të numrit të madh të automjeteve që qarkullojnë mbi të. Në të dy anet e saj janë ngritur dhjetëra biznese të mëdha, duke u konsideruar ndër zonat me përqendrimin më të madh të zhvillimit ekonomik. Por krahas kësaj, askush nuk është kujdesur për mirëmbajtjen apo rehabilitimin e rrugës për vite me radhë./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 141

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2019-01-20T11:55:02.000Z

Nënkryetari i bashkisë së Tiranës Arbi Mazniku ka qenë i ftuar në studion e “Mbrëmja ABC”. Ai ka folur për projektin e Kampusit të ri Universitar, i cili do ndërtohet në “Qytet Studenti”. “Nëntë godina do të shemben dhe do ndërtohen nga e para. Ndërsa pjesa tjetër e godinave do t’i nënshtrohen një procesi rikonstruktimi. Një ndër këto modele me kushte të reja dhe moderne ka përfundur. E kam fjalën për godinën e konviktit të Inxhinierisë. Qeveria ka rënë dakord për të mbylluar marrëveshjen me qeverinë gjermane. Godinat do të jenë të niveleve të ndryshme. Logjika ështe që në “Qytetin Studenti” të akomodohen mbi 9 mijë studentë. Studentëve kryetari u bëri thirrje  sa më shpejt të fillojnë mësimin, sepse bashkia do këtë mundësi që të ndërhyjë dhe të fillojë nga puna. Në fakt deri tani janë të angazhuari në “Qytetet Studenti” 16 mln euro. Janë investime që nuk janë të vogla, janë investime të rëndësishme. Do ketë biblioteke, mesna si dhe hapësira sportive”./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 122

Likes : 1

DisLikes : 1

Published Date : 2019-01-20T11:27:23.000Z

Nënkryetari i PD-së Edmond Spaho i ftuar në “Mbrëmja ABC”, ka folur për çështjet e rëndësishme që u diskutuan në Këshillim Kombëtar të PD-së. Ai është shprehu se PD ka për synim që të ndërtojë figurën e politikianit me intigritet, në mënyrë që qytetarët të fitojnë besimin e humbur tek politika.  Më tej Sapoh ka theksuar se Rama është i shqetësuar pasi PD po e fiton besimin e qytetarëve. “Sondazhet për opozitën janë në rritje ndaj edhe Rama është i shqetësuar. Rama është i shqetësuar kur shikon e sa poshtë ka rënë qeveria e tij. Ne do të kemi politikanë me integriti dhe do të krijohet një paketë qër të fituar besimin e qytetarëve. Qytetarët do kenë besim nëse politika do qëndrojë me këmbë në tokë. Ne duhet t’u japim modelin e politikanëve me intregitet që të kuptojnë se Shqiperia mund të bëhet. Ne duhet t’u ofrojmë politika normale. Ata duhet të dinë se ky vend mund të ecë, të zhvillohet dhe njerëzit të kenë mundësi të jetojnë këtu. Ne flasim për kushtet e një politikani normal që intereshet për kushte e shqiptarëve. Duhet të ndahami nga modeli i politikave të cilët punojnë për një grup oligarkësh që paratë publike ata i përdorin për interesat e tyre. Në disa disa fusha qytetareve do t’u paraqitemi me premtime konkrete. Ne do jemi larg politikave të mashtirimit nga të cilat përfitojnë vetëm modelet e krimit”./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News

Views : 56860

Likes : 1563

DisLikes : 105

Published Date : 2019-01-19T15:23:04.000Z

The police officers on the scene defend their actions as the Tallahassee Police Department investigates the incident.
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 15

Likes : 0

DisLikes : 1

Published Date : 2019-01-20T14:01:56.000Z

Gjatë së dielës ka mbizotëruar qetësia në disa prej fakulteteve të Universitetit të Tiranës, por tek disa të tjerë ka patur mbledhje nga grupe studentësh për të diskutuar hapat që do ndjekin në ditët në vijim. Pas 1 jave të mbushur me bojkot të mësimit dhe ngujim të studentëve nëpër fakultete, riorganizimi i tyre ka sjellë një lloj qetësie gjatë së dielës në disa fakultete. Ndryshe nga fakulteti Ekonomik dhe ai Politeknik, tek fakulteti i Drejtësisë një grup studentësh kanë vijuar të qëndrojnë të ngujuar brenda ambienteve të këtij fakulteti edhe në fundjavë. Tek Fakulteti i Histori-Filologjisë disa studentë janë mbledhur për të diskutuar se si do vijojë axhenda e tyre dhe bojkoti mësimor. E nxitur nga protestat e vazhdueshme të studentëve qeveria prezantoi pak ditë më parë Paktin për Universitetin dhe projektin e Kampusit të ri Universitar në Qytetit Studenti, por dhe kjo duket se si ka kënaqur studentët. Studentët shprehen të vendosur se s’do të ndalen deri në realizimin e plotë të kërkesave të tyre e për sa kohë kjo nuk ndodh, bojkoti mësimor do të vijojë./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 1031

Likes : 2

DisLikes : 3

Published Date : 2019-01-18T19:13:14.000Z

Në monologun e kësaj të premteje Mustafa Nano ka shtruar 10 pyetje që e çuditin në lidhje me çështjen “Balili”. I shumë kërkuari Kelmend Balili, me aq sa është dukur këto ditë, është një djalë i edukuar, me pamje paqësore, me vështrim si të pafajshëm. Ai fliste me zë të ulët, me tone të shtruara, aq sa, i krahasuar me politikanët që bëjnë ligjin në shqipëri, ai më ngjante me një gentleman të vërtetë. Përfundimi? Edhe një personazh i malavitës është një gjë më delikate sesa të zgjedhurit tanë. Kelmend Balili ka në dosjen e tij penale, të paktën sipas avokatit të tij, veç një akuzë që lidhet me transportin e një sasie kanabisi, në të cilën nuk provohet dot që ai është i përfshirë. Asgjë tjetër veç kësaj. Dhe unë jam i shockuar prej këtij fakti. Ky na qenka Escobari i Ballkanit? Pse gjykata ka vendosur masën e arrestit, ndonëse provat mungojnë? Mos ndoshta nën presionin e aktorëve jashtë gjyqësorë? Janë të lirë e guximtarë gjyqtarët tanë për t'i dhënë pafajësinë e merituar një njeriu, për të cilin të gjithë mendojnë se është fajtor?Çfarë kanë në dorë kundër tij agjencitë e Interpolit, të cilat e kanë shpallur në kërkim? Pse institucionet tona nuk i disponojnë provat e Interpolit? Çfarë ka ditur ambasadori amerikan që gjëmonte e sokëllinte kundër Balilit? Pse gjërat që ai ka ditur nuk janë përfshirë në dosjen penale në ngarkim të Balilit? Pse Balili është arrestuar në datën 15 janar, një datë e përcaktuar prej tij, gjë që del edhe nga intervista dhënë gazetarit Hoxha, dhe jo në datën 14, kur ai ka fjetur në shtëpinë e vet? Ç’kuptim ka kushti kafkian apo orëëell-ian që Balili i ka vënë policisë gjatë negociatave të dorëzimit për një proces të drejtë penal? Kaq i trashë është Balili sa të mos kuptojë se ky kusht nuk ka kuptim? Kaq i trashë është ai sa të mos kuptojë se një garanci e tillë nuk ka kuptim të jepet nga askush, aq më tepër nga policia, ku ai po dorëzohej pas negociatash? Pastaj, ç'janë këta policë që kanë rënë dakord me një kusht të tillë? Janë policë që mendojnë se kanë në dorë procesin e gjykimit? Pastaj, pse Balili ka qenë i sigurtë se policia do të respektonte një marrëveshje gentlemanësh me Escobarin e Ballkanit? Pse kanë qenë të nevojshme muaj të tërë negociatash mes policisë e Balilit, në një kohë që shqetësimet e këtij të fundit kanë qenë të bazike e minimale? Merret vesh se Balili nuk ka qenë pjesë e negociatave. Se ç’kuptim do kishte të ishte ndryshe? Kështu që i bie se dikush ka negociuar në emër të Balilit, dikush që ka qenë në dijeni të vendndodhjes së shqiptarit më të kërkuar. Dhe ky njeri, në vend të arrestohej që fshihte vendndodhjen e njeriut më të kërkuar nga policia, u zgjodh si negociator!!!??? Mua më kërcet e gjitha kjo. /abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 105

Likes : 1

DisLikes : 0

Published Date : 2019-01-20T11:08:07.000Z

Deputetja e PS-së Milva Ekonomi tha se Kampusi i ri Universitar, i cili do ndërtohet në “Qytetet Studenti”, do jetë një mundësi e mirë për çdo student. “Në fak Kompusi është një dimension i ri i jetës studentore. Akomodimi do jetë i një stili të ri. Gjithashtu studentët do kenë mundësi të shfrytëzojnë bibliotekën apo edhe hapësirat sportive. Ndërkohë ka nevojë për më shumë hapësirë dhe kanë qenë hapësira të zëna më parë nga individë të qytetit të Tiranës. Ndërkohë ka më shumë nevojë për të bërë një lidhje mes universiteteve dhe vetë Kampusit. Një student që studion në një universitet të caktuar do ketë mundësi të shkojë tek ai Kampus. Deri më tani ne kemi pasur projekte dhe ide për atë Kampus. Ndërkohë që ka nevojë për një plan pune konkret me afate pune dhe me kosto konkrete. Edhe pse gjatë prezantimit të “Paktit për Universitetin”, Veliaj prezantoi një ide të Ramës që ka për një sasi parash që do jepen për ndërtimin e Kampusit. Kjo sasi parash është vënë në dispozicion”. /abcnews.al
    

Channel Title : ABC News

Views : 380733

Likes : 2679

DisLikes : 312

Published Date : 2019-01-14T01:04:39.000Z

Millions of people from Kansas to New Jersey are recovering from the massive wintery blast. WATCH FULL EPISODES OF WORLD NEWS TONIGHT: http://abc.go.com/shows/world-news-tonight
    

Channel Title : The View

Views : 43237

Likes : 454

DisLikes : 45

Published Date : 2019-01-14T20:04:13.000Z

MORE FROM 'THE VIEW': Full episodes: http://abcn.ws/2tl10qh Twitter: http://twitter.com/theview Facebook: http://facebook.com/TheView Instagram: http://instagram.com/theviewabc
    

Channel Title : Politika në ABC News

Views : 170

Likes : 6

DisLikes : 2

Published Date : 2019-01-20T10:11:09.000Z

Politika në ABC News na sjell këtë javë përllogaritjet e aktorëve kryesorë politikë në vend, më pak se 6 muaj nga zgjedhjet vendore. Edi Rama po përpiqet të ketë studentët në krah, ndërsa Lulzim Basha shpalli protestat popullore, e një objektiv të dytë, sa të njohur, aq edhe të diskutueshëm. Një lëvizje që Lulzim Bashës i artikulohej prej kohësh, e që ishte zbehur, pasi u rikthye pas 6 muajsh në Kuvend funddhjetorin e kaluar, në prag të skadimit të mandateve parlamentare. Direkt e indirekt Lulzim Basha po mbështet prej javësh kundërshtarët e veprimeve të kryeministrit, e këta sa vinë e shtohen publikisht. Përveç studentëve, institucioni më i lartë në vend ka frenuar fuqinë e Kryeministrin. Në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, Presidenti nuk po e hedh lehtë firmën në dekretet e ministrave të propozuar nga Kryeministri. Ky i fundit një konflikt ka hapur edhe me VOA-n, median me eksperiencë 75-vjeçare, që financohet nga Kongresi amerikan. Ç’ka bie në sy është se Edi Rama ka ulur ndjeshëm daljet e angazhimin publik.
    

Channel Title : The View

Views : 82290

Likes : 727

DisLikes : 76

Published Date : 2019-01-14T19:00:34.000Z

MORE FROM 'THE VIEW': Full episodes: http://abcn.ws/2tl10qh Twitter: http://twitter.com/theview Facebook: http://facebook.com/TheView Instagram: http://instagram.com/theviewabc
    

Channel Title : ABC News

Views : 47013

Likes : 583

DisLikes : 102

Published Date : 2019-01-18T15:43:04.000Z

President Donald Trump reportedly directed his former attorney, Michael Cohen, to lie to Congress about negotiations for a Trump Tower in Moscow, according to a Buzzfeed report. WATCH FULL EPISODES: http://abc.go.com/shows/good-morning-america Visit Good Morning America’s Homepage: https://www.goodmorningamerica.com/
    

Channel Title : ABC News

Views : 1785211

Likes : 7501

DisLikes : 368

Published Date : 2012-09-21T01:27:28.000Z

Husband, wife conquer fear of heights as ride comes to stop. SUBSCRIBE for the latest news and updates from ABC News ► http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=abcnews To read the full story and others, visit http://www.abcnews.com Watch more news stories from ABC News! More ABC World News Tonight ►https://www.youtube.com/watch?v=oiMW-DfXMzw&list=PL5E6638EB9ECF2329 Similar headlines from ABC News ► https://www.youtube.com/watch?v=IVGAI8o5i4o&list=PLQOa26lW-uI-OGtGrSH3xPaGciCMevaww --To read the full story and others, visit http://www.abcnews.com Follow ABC News across the web! Facebook: http://www.facebook.com/abcnews Twitter: http://twitter.com/ABC Instagram: https://instagram.com/ABCNews/ See miraculous and dramatic survival stories from around the globe. Learn what US Soldiers in the field, surfers battling great white sharks, and domestic violence victims have in common -- their instinct to survive. Watch how to survive a shark attack, and how a man survives a skydiving fall. Get the tips and tricks from experts on how to survive in dire situations. Hear others harrowing stories of survival, near death experiences, fluke accidents and the fight to stay alive. ABC World News Tonight provides the American public the latest news and analysis of major events within our country as well as around the globe. With unparalleled resources ABC News and “World News” clarifies the day’s top stories, keeping viewers up to date and informed, every weekend night. Check out the award winning team of off-air reporters, correspondents, and producers of ABC World News Tonight weekend nights at 6:30 | 5:30c. Make ABC News your daily news outlet for breaking national and world news, broadcast video coverage, and exclusive interviews that will help you stay up to date on the events shaping our world. ABC News’ show roster has both leaders in daily evening and morning programming. Kick start your weekday mornings with news updates from Good Morning America (GMA) and Sundays with This Week with George Stephanopoulos. Get your evening fix with 20/20, Nightline, and ABC World News Tonight with David Muir. Head to abc.go.com for programming schedule and more information on ABC News.
    

Channel Title : ABC News

Views : 152676

Likes : 1522

DisLikes : 146

Published Date : 2019-01-16T01:53:32.000Z

Coast Guard members are now among 800,000 federal workers not getting paid, and they're the only military branch affected by the shutdown. WATCH THE FULL EPISODE OF 'WORLD NEWS TONIGHT': https://bit.ly/2VOBLa6 WATCH OTHER FULL EPISODES OF WORLD NEWS TONIGHT: http://abc.go.com/shows/world-news-tonight
    

Channel Title : ABC News

Views : 21072

Likes : 398

DisLikes : 51

Published Date : 2019-01-15T00:47:26.000Z

More than 30,000 teachers walked off the job in the second-largest U.S. school district, affecting more than 600,000 students. WATCH THE FULL EPISODE OF 'WORLD NEWS TONIGHT': https://bit.ly/2RsCQWD WATCH OTHER FULL EPISODES OF WORLD NEWS TONIGHT: http://abc.go.com/shows/world-news-tonight
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 1571

Likes : 4

DisLikes : 0

Published Date : 2019-01-18T09:42:14.000Z

Policia ka shpallur në kërkim autorin e dyshuar të vrasjes që ndodhi mbrëmjen e të enjtes në Korçë. Ai është Olger Mustafaj, banor i lagjes ku ndodhi ngjarja. Sipas burimeve nga grupi hetimor, autori është me precedentë kriminalë. Vrasja e 35-vjeçarit Altin Balliu ka ndodhur pas konfliktit, që autori kishte pasur në një lokal me viktimën dhe shokët e tij.  Sherri ka nisur për bllokimin e rrugës me makinë nga shokët e 35-vjeçarit, që mbeti i vrarë. Pas konfliktit në fjalë, autori ka dalë nga lokali dhe është kthyer pas disa minutash me një pistoletë në dorë. I dyshuari Mustafaj e ka gjetur të vetëm viktimën dhe e ka qëlluar disa herë kohën kur ai po shkonte drejt mjetit ku ndodheshin shokët. Dy prej plumbave e kanë goditur Balliun në kokë dhe trup, duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme. Altin Balliu jetonte në fshatin Slabinjë dhe merrej me hapjen e puseve, sëbashku me vëllezërit./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 374

Likes : 2

DisLikes : 4

Published Date : 2019-01-19T21:54:19.000Z

“Partia Demokratike sot përballet me një detyrë kritike, ngarkuar nga situata e krijuar në vend që po shkatërron jo vetëm të tashmen por edhe të ardhmen e këtij vendi”. Deklarata erdhi nga kreu i kësaj force politike Lulzim Basha, gjatë mbledhjes së Këshillit Kombëtar të kësaj force politike. “Si rrallë ndonjëherë në këto tre dekada, një partie politike nuk i kërkohet thjesht të jetë një zgjidhje, një alternativë elektorale, nuk i kërkohet thjesht që të ndalë një të keqe… Nga ne sot kërkohet një ndryshim transformues, edhe më i vështirë se ai në fillim të viteve 1990-të. Atëhere kishte energji, kishte shpresë, politika shihej si një e mirë që do e çonte vendin përpara. Sot Shqiptarët e shohin politikën si të keqen më të madhe dhe shkataren kryesore të problemeve tyre. Sot shqiptarët kanë humbur besimin tek vetja dhe tek e adhmja…Në këtë sfond, në këtë realitet ne duhet jo vetëm të luftojmë luftën për ndryshim, por mbi të gjitha betejën për besim, sepse pa besim nuk mund të arrijmë asgjë!” Jo mrekulli, por normalitet ofron Partia Demokratike përkundër politikës hajdute, gjënjështare dhe arrogante, thekson Basha, normalitet i cili në Shqipëri apriori ngrë katër nevoja urgjente sipas tij. “Për ndarjen e politikës nga krimi përmes vettingut të politikanëve. Për t’ua marrë Shqipërinë oligarkëve dhe për t’ia kthyer atë qytetarëve përmes platformës sonë antimafia, për dekriminalizimin e zgjedhjeve. Për një Shqipëri të taksave të ulëta, që financon, subvencionon dhe ndihmon gjithçka që rrit prodhimin, rrit punësimin dhe u jep shanse për punësim të gjithë shqiptarëve e në veçanti rinisë shqiptare. Integrimin e shqiperisë në BE”. Pyetjes se si dhe kur do e rrëzojë qeverinë e Edi Ramës, Lulzim Basha i jep një përgjigje. “Sa më shumë shqiptarët të bashkohen rreth nesh, aq më shpejtë do bjerë Edi Rama. Ndaj zgjidhjen kryesore të problemit Rama nuk e gjejmë dot as në rrugë, dhe as në institucione, por tek mendjet dhe zemrat e njerëzve…”. Janë ata të cilët kreu i demokratëve Lulzim Basha kërkon t’i prijë në revoltë popullore, vendimmarrja nga Këshilli për të cilën ishte ngarkimi i strukturave drejtuese me organizimin e protestave me qëllim krijimin e një qeverie kalimtare dhe përgatitjen e zgjedhjeve të lira e të ndershme si zgjidhje politike e krizës ne vend. Do të jetë kryesia  e re dhe grupi parlamentar ata të cilët do të marrin vendimet specifike sa i përket datës së nisjes së protestave apo pjesmarrjes së demokratëve në punimet e Kuvendit./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News (Australia)

Views : 5470

Likes : 56

DisLikes : 13

Published Date : 2018-12-19T03:30:50.000Z

From the World Cup to the Royal wedding and everything in between, we take a look back at some of the biggest news stories of 2018. Scott Morrison becomes PM: https://www.youtube.com/watch?v=zBm4uzMFCT4&list=PLn2RjxYNpcazfYini6qevaTzaxW43AKrA Thailand Cave Rescue: https://www.youtube.com/watch?v=HOgSubJxQ7A&list=PLn2RjxYNpcayICNa-W_euNRjRSSOVKTjF Royal Wedding: https://www.youtube.com/watch?v=LIKfJ8pMO_I&list=PLn2RjxYNpcazW9TJEigBdWrBJHBandSZi Donald Trump's America: https://www.youtube.com/watch?v=n7IsYYvvzvQ&list=PLn2RjxYNpcax35NkINKVdeLgLBAIH9JLx Steve Smith resigns as Australian captain: https://www.youtube.com/watch?v=HQBytgYVn0o For more from ABC News, click here: http://www.abc.net.au/news/ Subscribe to us on YouTube: http://ab.co/1svxLVE You can also like us on Facebook: http://facebook.com/abcnews.au Or follow us on Instagram: http://instagram.com/abcnews_au Or even on Twitter: http://twitter.com/abcnews
    

Channel Title : ABC News (Australia)

Views : 12996

Likes : 167

DisLikes : 12

Published Date : 2019-01-16T02:51:26.000Z

The House of Commons has voted 432-202 to defeat Prime Minister Theresa May's proposed deal to leave the European Union. After the vote, Mrs May announced Parliament would debate any motion of no confident bought by the official Labour opposition — a motion immediately tabled by Opposition Leader Jeremy Corbyn. Read more here: https://ab.co/2Hc427u For more from ABC News, click here: http://www.abc.net.au/news/ Subscribe to us on YouTube: http://ab.co/1svxLVE You can also like us on Facebook: http://facebook.com/abcnews.au Or follow us on Instagram: http://instagram.com/abcnews_au Or even on Twitter: http://twitter.com/abcnews
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 615

Likes : 0

DisLikes : 5

Published Date : 2019-01-18T10:46:16.000Z

Rreth 300 gra, të cilat punojnë në biznesin fason në Shkodër protestuan për kushtet e vështira të punës së tyre dhe rritjen e vazhdueshme të normave nga ana e punëdhënësve. Gratë kërkojnë rritjen e pagave të tyre dhe thanë se normat e vendosura janë të papërballueshme, dhe nuk mund të nxjerrin dot as një rrogë minimale.  Protestueset thanë se nuk do të rikthehen në punë në rast se nuk marrimn një përgjigje./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News (Australia)

Views : 3259

Likes : 123

DisLikes : 9

Published Date : 2018-12-23T01:00:00.000Z

With more than 1500 defence force personnel on operations in Afghanistan, Iraq and the Middle East, some of them took a moment to wish their loved ones, and the wider Australian public, a Merry Christmas. For more from ABC News, click here: http://www.abc.net.au/news/ Subscribe to us on YouTube: http://ab.co/1svxLVE You can also like us on Facebook: http://facebook.com/abcnews.au Or follow us on Instagram: http://instagram.com/abcnews_au Or even on Twitter: http://twitter.com/abcnews
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 433

Likes : 9

DisLikes : 0

Published Date : 2019-01-19T15:09:03.000Z

Shumë shpejt pritet të fillojë puna për ndërtimin e By Passit të Vlorës. Investimi prej 35 milion euro me fondet e BE-së do t’i japë fund problemit të qarkullimit për Vlorën dhe jugun e vendit sidomos gjatë sezonit turistik. Në fillim të muajit Shkurt është parashikuar të nisë puna për By Passin e Vlorës. Firma e cila ka fituar tenderin është vendosur pranë kantierit. Investimi nis në fundin e autostradës Levan-Vlorë dhe përfundon në afërsi të Orikumit, duke i dhënë përparësi dhe zgjidhje të rëndësishme problemit të qarkullimit. Bëhet fjalë për një gjatësi rreth 30 km dhe realizohet me fondet e BE-së, prej rreth 35 milion euro.  Një investim i rëndësishëm për Vlorën dhe gjithë Jugun e vendit, Projekti ishte parashikuar të përfundonte në Dhjetor të vitit 2017, por për shkak të ndërprerjes së punimeve, afati tashmë është shtyrë, dhe nuk ka një datë për mbarimin e tij . Kontraktori i parë i punimeve, tashmë i largbuar nga Shqiperia ishte  kompania italiane Serenisima./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 335

Likes : 1

DisLikes : 1

Published Date : 2019-01-19T14:01:23.000Z

Cilësohet si një nga zonat më të bukura të Librazhdit. Parku kombëtar Shëbenik Jabllanicë gjendet në zonën kufitare mes Shqipërisë dhe Maqedonisë. Bora ka veshur të gjithë pyjet. Trashësia e saj në disa zona shkon mbi dy metra dhe temperaturat janë më të ulëta. Këtu është vështirë të mbërrish në janar por nuk janë të paktë njerëzit me shpirtin e aventurës që sfidojnë motin e ashpër. Rruga është e hapur, po ashtu edhe qendra për vizitorët. Në malet e Librazhdit ekzistojnë sipërfaqe të mëdha që prej pak vitesh shfrytëzohen nga turistët si pista për ski. Drejtori i Zonave të Mbrojtura për Librazhdin, inxhinier Xhek Nezha thotë se çdo ditë bëhet një monitorim i situatës për gjuetinë e paligjshme dhe prerjen e pyjeve. “Një ditë normale e jona pune për monitorimin e gjuetisë së paligjshme dhe prerjen e pyjeve”. “Ka dimër të konsiderueshëm, trashësia e borës këtu është 1 metër por në maja të lart shkon 2-3 metër”. Në Fushë Studë qarkullimi i mjeteve vijon normalisht. Po kështu edhe për banorët që duan të lëvizin drejt Peshkopisë. /abcneës.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 52

Likes : 4

DisLikes : 1

Published Date : 2019-01-19T12:49:18.000Z

“Brenda mandatit tjetër të kryetarit të Bashkisë Tiranë synojmë të ketë përfunduar ndërtimi i kampusit universitar”. Është ky premtimi që dha kryeministri Rama në fjalën e tij gjatë prezantimit të kampusit Universitar “Duhet të bëjmë shpronësime për të nisur ndërtimin e kampusit universitar në Qytet Studenti. Brenda këtij mandati synojmë që të gjitha konviktet të jenë në një situatë ndryshe dhe të nisë ndërtimi i kampusit. Brenda mandatit tjetër të kryetarit të Bashkisë Tiranë synojmë të ketë përfunduar ndërtimi i kampusit universitar”- u shpreh Rama. Kryeministri theksoi se arsimi i lartë është në një fazë transformimi. “Ne kemi hyrë në një proces transforimi të arsimit të lartë duke vendosur së pari bazën që është ligji për arsimin e lartë. Qeveria është bërë njësh me studentët dhe pedagogët për përmirësimin e arsimit të lartë. Mund ta rishohim ligjin e arsimit të lartë nëse ka diçka që pengon përmirësimin e arsimit”.   /abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 57

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2019-01-18T16:25:01.000Z

Jonida Beqo rikthehet në krye të qendrës kulturore Tirana dhe teatrit të Metropoli derisa të përfundojë procedura e përzgjedhjes së drejtuesit të Teatrit Eksperimental mes saj dhe Kiço Londos. Beqo në një intervistë për ABC News rrëfen arsyet dhe platformën e garës si dhe gjithçka rreth sezonit të ri në Metropol i cili sapo ka nisur./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 1488

Likes : 14

DisLikes : 1

Published Date : 2019-01-18T21:26:45.000Z

Gazetarja Alma Çupi ka rrëfyer copëza historie shqiptare në Provokacija. Përmes emisionit të saj Histori Shqiptare që nisi në ABC Neës dhe aktualisht transmetohet në TV Klan, gazetarja sjell një panoramë ndryshe të Shqipërisë. Sipas saj Shqipëria që ajo sjell në emision ndryshon shumë nga jeta e Metropolit “Shqipëria ka mbetur në kohë në shumë zona të Shqipërisë. Në ato vende ku nuk ka ngecur koha është shkatërruar Shqipëria. Shumë fshatra kanë mbetur në kohë për shkak të mosrregullimit të rrugave. Psh. Thethi nëse nuk i bëhet rruga ai fshat do të dëmtohet shumë. Le të bëhet rruga, por kullat nuk duhet të ndryshohen”. Alma Cupi shprehet se nuk kam dështuar kurrë gjatë emisioneve të saj, pasi sipas saj në terren është e pamundur të dështosh, ndërkohë që bën apel që gazetaria të investojë në njerëz. “Gazetëria duhet të investojë te njerëzit te gazetarët e terrenit, është shumë i rëndësishëm për një TV se sjell një botë tjetër që nuk është në Tiranë. Emisionet e terrenit janë më edukative. Kur del kamera jashtë është e pamundur të dështojë. Nuk kam dështuar kurrë”. /abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 305

Likes : 1

DisLikes : 0

Published Date : 2019-01-19T12:32:11.000Z

Ende nuk janë zgjidhur problemet në pikën e përbashkët kufitare Shqipëri- Kosovë. Qytetarët edhe në dimër presin me orë në doganën e Morinës, pasi kontrollohen edhe nga pala kosovare edhe nga ajo shqiptare. Morina ofron të njëjtën pamje si në verë ashtu edhe në dimër. Fluksi nuk ndërpritet asnjëherë. Qytetarët janë mësuar me vonesa dhe radhë të gjata në dy anët e kufirit. “Kam 40 minuta këtu, po iki për në Tiranë”. “Po i ndalin dhe i kontrollojnë”. Ata që udhëtojnë për turizëm nuki kanë shumë problem pritjet. “Mirë është, nuk është keq, do ketë nga pak vonesa por është kuptueshëm”. “Janë turistë gjermanë që duan me pa Kosovën dhe Shqipërinë”. Dy policitë kufitare tashmë punojnë nën një çati, por pa zgjidhur kalimet vetëm me një kontroll. Në dalje të Shqipërisë, qytetarët e mjetet kontrollohen edhe nga pala shqiptare, por edhe nga ajo kosovare. Ende nuk është arritur një unifikim i plotë që të shmangë qëndrimet e panevojshme në pikën kufitare të Morinës. Gazetar ABC News: Bujar Muçmata /abcnews.al

YouAPI-1


Facebook Page Like Box ::